Badanie FreeStep

W naszych ośrodkach  do precyzyjnej diagnozy wady postawy dziecka  głównie w obrębie kończyn dolnych wykorzystujemy urządzenie o nazwie Podoscan (Katowice) oraz platformę pedobarograficzną (Tychy). W obu miejscach badanie jest statyczne, bezbolesne oraz bezinwazyjne, a polega tym, że dziecko tylko i wyłącznie stoi na naszym urządzeniu.

Podoscan biorąc pod uwagę  między innymi siły nacisku poszczególnych części stóp sugeruje, jakie mogą być  wady postawy głównie w tym obszarze. Chodzi tu o płaskostopie podłużne lub poprzeczne, stopę wydrążoną itp.

Natomiast platforma pedobarograficzna ma więcej zastosowań i poza wadami związanymi ze stopami pozwala wskazać na np.  odchylenia od osi ciała lub  jego asymetrię itd. Ma ona szersze spektrum, ponieważ można określić inne wady postawy np. skoliozę, pogłębione lordozy itp.

W obu przypadkach rehabilitant zwraca szczególną uwagę na punkty podparcia stopy (a przypomnijmy, że są trzy: pięta, paluch oraz pierwsza głowa kości śródstopia). Siła nacisku np. na nie i / lub np. boczną lub przyśrodkową część stopy może wskazywać na poszczególne wady postawy i tendencje np. do koślawości lub szpotawości w obrębie kończyny.

Podczas wizyty dodatkowo przeprowadza się kolejne badanie z wykorzystaniem kamerki. Polega ono  na tym, że na ciele dziecka zaznacza się wybrane punkty i na podstawie ich zdjęć określa np. symetrie łopatek oraz miednicy. To z kolei umożliwia postawienie diagnozy dotyczącej wady postawy.

Więcej informacji można uzyskać przychodząc osobiście do Centrum lub w rozmowie telefonicznej z naszymi pracownikami :

CLS Tychy
ul. Zgrzebnioka 18-20,22
tel kom. 665 553 752
tel. 32 329 61 52

CLS Katowice
ul. Bocheńskiego 69
tel. 663 744 300

 

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Required fields are marked *

Show Buttons
Hide Buttons