Konsekwencje skolioz

Nieleczona skolioza może nieść za sobą wiele przykrych konsekwencji dla pacjenta, zarówno w kwestiach zdrowotnych, jak i estetycznych.

Przede wszystkim wada ta może przyczyniać się do zwyrodnień w obrębie stawów  kręgosłupa,  a także dyskopatii, neuralgii i  rwy. Pojawiają się zmiany w ułożeniu miednicy oraz kończyn. Konsekwencje nieprawidłowego ustawienia kręgosłupa wpływają również na mięśnie i więzadła.  Kolejno pojawiają się niepokojące zmiany w obrębie klatki piersiowej. Zmniejszanie się jej powierzchni wpływa między innymi na zaburzenie pracy płuc (dochodzi do ich marskości, co prowadzić może do niewydolności oddechowej) oraz serca i naczyń krwionośnych. Następny problem występuje od strony przepony, która ulega obniżeniu, uciskając tym samym między innymi żołądek. Skolioza, a szczególnie powstały garb, prowadzi również do dyskomfortu psychicznego wynikłego między innymi z oceny wizualnej.

W niektórych sytuacjach, kiedy stan choroby jest zaawansowany i nie jest możliwe skorygowanie wady poprzez rehabilitację,  niezbędna jest operacja. Może ona nieść za sobą negatywne konsekwencje. Bywają to  między innymi: utracenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa, możliwość ponownego jego skrzywienia lub bardzo rzadko występujące niedowłady, infekcje i zaburzenie perystaltyki jelit*.

 

*podane objawy wymienione są w źródłach jako możliwe konsekwencje nieleczenia skoliozy. Każdy przypadek chorobowy należy rozpatrywać jednak indywidualnie.

 

Alicja Badetko

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Required fields are marked *

Show Buttons
Hide Buttons