Wywiad- badania komputerowe

Wywiad z fizjoterapeutką Moniką Kijas, która od ponad 10 lat zajmuje się rehabilitacją dzieci
i młodzieży. Obecnie Pani Monika swoją pracę wykonuje w tyskim Centrum Leczenia Skolioz gdzie
z pasją i pełnym zaangażowaniem, dba o dobro pacjentów oraz dąży do poprawy zdrowia i jakości ich życia. W pracy wyróżniała ją przede wszystkim nieszablonowość oraz indywidualne podejście do pacjenta.

-Kiedy rodzice powinni zabrać swoje dziecko na badanie pod kątem wad postawy?

-Biorąc pod uwagę, iż wszelkie odstępstwa od prawidłowego wzorca postawy powodują nie tylko zmianę sylwetki dziecka, ale także zaburzają prawidłowe funkcjonowanie organizmu to im wcześniej rodzice skierują się z dzieckiem do specjalisty tym lepiej. Wczesne wykrycie wad pozwala na ich niwelowanie pod wpływem prowadzonej rehabilitacji ale daje też możliwość monitorowania ich przebiegu wraz ze wzrostem dziecka. Każda nieprawidłowość w sylwetce dziecka, która niepokoi rodziców jest warta konsultacji, aby ustalić czy mamy do czynienia jeszcze z normą fizjologiczną czy już patologią. Należy pamiętać że najtrudniejsze do wyprowadzenia są nieprawidłowe nawyki postawy im wcześniej wyuczymy dziecko jak poprawnie wykonywać rozmaite czynności życia codziennego, tym większe zabezpieczenie na dalszy rozwój dostanie. Najczęściej wady postawy zauważane są przez rodziców u dzieci w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym kiedy zmienia się tryb życia dziecka. Jeżeli dodamy do tego nieprawidłowy sposób trzymania sylwetki w czasie odrabiania lekcji, siedzenia przy biurku to zwiększa się zagrożenie występowania wad postawy u dziecka.

-W jakim wieku najlepiej wykonać dziecku badanie komputerowe postawy ciała?

Ze względu na przebieg, badanie wykonujemy u dzieci powyżej 3 roku życia, a najlepsze wyniki otrzymujemy u dzieci powyżej 5 roku życia. Natomiast jeżeli rodzice dzieci młodszych są zaniepokojeni w postawie ich pociech to zapraszamy również na konsultacje z naszym fizjoterapeutą, który oceni, czy jest się czym przejmować, albo zastosuje odpowiednią terapię w celu ich wykluczenia.

-Jak wyglądają badania komputerowe postawy ciała ? Czy są to badania bezbolesne dla dziecka ?

-Badanie komputerowe jest bezbolesne i bezinwazyjne. Proszę nie mylić badania komputerowego
z badaniem RTG bo to całkiem co innego.
Badanie komputerowe polega na wzrokowej ocenie prawidłowej postawy ciała dziecka. Następnie komputerową kamerką wideo wykonujemy zdjęcie w dwóch płaszczyznach ciała: czołowej (tył)
i strzałkowej (bok), które jest obliczane w programie komputerowym dając nam możliwość wykrycia wad postawy. Ostatni etap to badanie na macie tensometrycznej, która daje nam ocenę statyczną rozkładu nacisku stóp na podłoże. Po badaniu rodzic od razu dostaje wynik badania oraz wskazówki od fizjoterapeuty co do dalszego postępowania, konieczności konsultacji u lekarzy specjalistów czy wskazania do wdrożenia rehabilitacji.
Nieinwazyjność badania pozawala na jego częste powtarzanie, monitorowanie samego rozwoju wad jak i przebiegu procesu rehabilitacji

-Czy rodzice mają możliwość bycia z dzieckiem podczas badania ?

-Jak najbardziej, obecność rodzica bądź opiekuna jest wymagana ze względu na konieczność rozebrania się dziecka do bielizny. Ważne jest też, aby rodzic usłyszał dokładnie to co zauważamy podczas badania, jakie są nieprawidłowości, co dalej robić, gdzie się skierować. Takie informacje od nas rodzic dostaje.

-Jak długo Pani pracuje z dziećmi? Czy zawsze dzieci chcą współpracować? Jak je zachęcić?

-Od początku swojej pracy zawodowej pracuję z dziećmi, czyli już ponad 10 lat. Czy dzieci zawsze chcą współpracować… nie, nawet bardzo często nie chcą współpracować bo ćwiczenia rehabilitacyjne to nie to samo co granie w piłkę czy bieganie i skakanie. W wadach dużego stopnia ćwiczenia często stabilizują wadę i zabezpieczają przed pogłębianiem, wiec tym bardziej dziecko musi być motywowane do ciągłej pracy nad sobą. Wady postawy nie bolą, szczególnie te mniej poważne wiec trudno wytłumaczyć dziecku dlaczego ma systematycznie wykonywać ćwiczenia. Jeżeli mamy do czynienia z dzieckiem
w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym to warto dodać elementy zabawy, jeżeli mamy do czynienia z dzieckiem starszym ważne jest jego uświadamianie. Ja zawsze powtarzam rodzicom, że to z dzieckiem pracuję i ono przede wszystkim ma wiedzieć i rozumieć dlaczego coś robi, i w czym to pomoże. Jednak świadomy rodzic, rodzic zaangażowany to połowa sukcesu ze współpracy z dzieckiem. Dużo zrozumienia, dużo uśmiechu i mamy satysfakcję jak dzieci chwalą się, że potrafią coś więcej na zajęciach sportowych niż ich rówieśnicy albo poprawiają się stopnie skrzywień.

-Czy zgodzi się Pani ze stwierdzeniem że „im wcześniej tym lepiej” ? Czy jeśli rodzice zauważą pierwsze objawy złej postawy powinni od razu zgłosić się do specjalisty ?

-Jak najbardziej. Rodzic spędza z dzieckiem najwięcej czasu, wiec jeżeli tylko w sylwetce dziecka zauważa jakieś nieprawidłowości powinien zwrócić się do specjalisty o poradę. Nie każda nieprawidłowość jest poważną wadą postawy, nie każda asymetria w sylwetce dziecka jest skoliozą. Często nieprawidłowe nawyki ruchowe powodują nieprawidłowe napięcia mięśniowe bez poważnych zmian w układzie kostnym dlatego im szybciej dziecko zbadamy tym szybciej możemy zastosować odpowiednią rehabilitację i niwelować te nieprawidłowości zabezpieczając przed poważnymi zmianami.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Required fields are marked *

Show Buttons
Hide Buttons