Skolioza u dzieci a sport, zajęcia dodatkowe

Czym jest skolioza i jak ją leczyć?

Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa, które często objawia się bólem oraz wadami postawy. Poziom zaawansowania choroby klasyfikowany jest w czterech stopniach Cobba – im wyższy stopień, tym poważniejsza wada. Najpopularniejszymi metodami leczenia skoliozy jest odpowiednia rehabilitacja i masaże. Niektóre pogłębione wady wymagają korekcji z pomocą odpowiedniego gorsetu ortopedycznego, a nawet operacji.

Jakie dyscypliny sportu można uprawiać z bocznym skrzywieniem kręgosłupa?

W przypadku zaawansowanej skoliozy przede wszystkim nie należy: grać w tenisa ziemnego, jeździć na hulajnodze, skakać na trampolinie.

Niezbyt zaawansowana skolioza pozwala na uprawianie właściwie wszystkich dyscyplin. Chorzy powinni unikać jedynie sportów bezpośrednio obciążających kręgosłup – np. podnoszenia ciężarów. Wskazane przy tym są wszelkiego rodzaju ćwiczenia na basenie. Woda, dzięki swojej wyporności, maksymalnie odciąża układ ruchu i sprzyja postępowi rehabilitacji. Co ciekawe, dobrze, aby młodzi ludzie z bocznym skrzywieniem kręgosłupa unikali grania na instrumentach wymuszających zachowanie nieprawidłowej postawy (np. skrzypce). Długie pozostawanie w asymetrycznej pozycji może pogłębić i utrwalić wady kręgosłupa.

Skolioza a szkolne zajęcia wychowania fizycznego

Pacjenci ze skoliozą mogą uczestniczyć w zajęciach wychowania fizycznego w pełnym ich zakresie. Jednak ze względu na ograniczoną ruchomość kręgosłupa powinni być oceniani łagodniej, zwłaszcza w przypadku ćwiczeń wymagających pełnej ruchomości kręgosłupa.

Czym się kierować w doborze rodzaju sportu czy zajęć dodatkowych dla swojego dziecka?

Pamiętajmy aby nie zapisywać dziecka na określony rodzaj sportu, który bardziej szkodzi niż pomaga. Dziecko jeśli polubiło już ten rodzaj sportu, to pojawia się problem – trudno pożegnać się z ulubioną trampoliną. Przed wyborem sportu warto zorientować się jakie są przeciwskazane i pogłębiają wadę postawy. Realizując kolejne marzenia dziecka trzeba się jednak zastanowić, czy one są na pewno dobre dla niego. Sport to zdrowie, ale dobrze dobrany i ukierunkowany to szczęście dziecka i rodziców.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Required fields are marked *

Show Buttons
Hide Buttons